Blogs

Kaybolan Oğul Benzetmesi - Ali Can Yüce

İçinde: Vaaz

14.03.2024

Kaynak ayetler Luka 15:11-321 11 İsa, “Bir adamın iki oğlu vardı” dedi. 12 “Bunlardan küçüğü babasına, ‘Baba’ dedi, ‘Malından payıma düşeni ver bana.’ Baba da servetini iki oğlu arasında paylaştırdı. 13 “Bundan birkaç gün sonra küçük oğul her şeyini toplayıp uzak bir ülkeye gitti. Orada sefahat içinde bir yaşam sürerek varını yoğunu çarçur etti. 14 Delikanlı her şeyini harcadıktan sonra, o ülkede şiddetli bir kıtlık baş gösterdi, o da yokluk çekmeye başladı.

Devamı

Pentikost günü

PENTİKOST GÜNÜ Elçilerin İşleri 2:1-13 Bugün özel bir gün! Bugün biz Hristiyanlar için Kilise için sevinç ve kutlama gündür. Bugün: Pentikost günüdür. Pentikost günü, İsa Mesih çarmıhta ölüp, üçüncü gün dirilişinden sonraki ellinci günde, Eski Antlaşmada vaat edilen, İsa Mesih’in göğe yükselmeden önce vaat ettiği, Kutsal Ruh’un öğrencilerinin ve takipçilerinin, üzerlerine büyük bir güçle döküldüğü; böylece, Kilise’nin kurulduğu gündür. Bugün Kilise’nin doğum günüdür! Sevincimizin nedeni budur! Bugün birlikte, Pentikost’un anlamı, önemi hakkında konuşacağız ve hatırlayacağız!

Devamı

İbrahim'in Denenmesi

1 Eski Ahit Hikâyeleri İbrahim'in Denenmesi Yaratılış 22:1-18 Bu gün 15 Mayıs 2022. Bir Önceki vaazda Mısırdan Çıkış 20. Bölüme bakmıştık. On Buyruk ve özellikle Tanrı Korkusu konusuna odaklanmıştık. Bu gün, Yaratılış 22. Bölüme bakacağız. Emmaus Yolundaki iki öğrenciyi hatırlıyor musunuz? Luka 24. bölümde, geçen bu hikâyede İsa; Emmaus Yolunda yürüyen, kendisinin dirilişi ile ilgili tartışan bu iki öğrencisinin yanına geldi onlarla yürümeye başladı. Kutsal Yazıları anlamıyorsunuz dedi! Sonra Musa’nın ve bütün peygamberlerin yazılarından başlayarak, Kutsal Yazılar’ın hepsinde kendisiyle ilgili yazılanları, onlara açıkladı.

Devamı

Tanrı Korkusu

Mısırdan Çıkış 20:18-21 Bu gün 1 Mayıs 2022 Biz bu gün Mısırdan Çıkış 20 Bölüme, 18-21 ayetlere bakacağız. Bir soru sorarak başlamak istiyorum: Tanrı’dan korkar mısınız? Tanrı’nın bize sevgisi o kadar büyüktür ki biricik oğlunu bizim için verdi. Tanrı’nın sevgisi sonsuzdur. Elbette öyle. Ama sadece bu kadar mı? Tanrı’dan korkmak, Tanrı korkusu Kutsal Kitap da çoğu zaman göz ardı edilir. Tanrı korkusunu, anlamak için Tanrı’nın kimliği hakkında yeterince bilgiye sahip olmalıyız.

Devamı

İyi Cuma!

Günaydın! Bugün 15.04.2022, Cuma. Bugün İyi Cuma! Çok sevdiğiniz birinin ölümünün yıl dönümünde, onun ölümünün gerçekleştiği günü hatırladığınızda: “Bugün ne kadar da güzel, iyi bir gün.” der misiniz? Bugün biz Hristiyanlar için İyi Cuma!. İyi Cuma, Hristiyanların İsa Mesih’in çarmıha gerilmesini hatırladıkları gündür. Bugün: Tanrı’nın Oğlu bizim günahlarımız için, dünyanın günahları, için çarmıh üzerinde acı çekti ve öldü. Tanrı sözü şöyle der: “Tanrı, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah sunusu yaptı.

Devamı

Hananya ile Safira

İçinde: Vaaz

27.03.2022

Merhaba! Kardeşler. Bugün 27 Mart 2022, Pazar. Bugün Elçilerin İşleri beşinci bölüme, Hananya ile Safira’nın hikâyesine bakacağız. Elçilerin İşleri, elçilerin ve imanlıların ilk günlerini anlatan temel kilise tarihidir… İsa göğe yükseldikten sonra, öğrencileri yani elçiler, etkin bir şekilde insanları tövbe etmeye ve vaftiz olmaya çağırıyor, insanlara öğretiyor; Tanrı’nın lütfu ve İsa’nın adıyla birçok harikalar ve mucizeler gerçekleştiriyorlardı. İmanlılar da, bir arada bulunuyor ve pek çok şeyi ortaklaşa kullanıyorlardı. İmanlılar arasında BİRLİK-BERABERLİK ve BİRBİRİNE BAĞLILIK vardı.

Devamı

İSA’NIN ARDINDAN GİTMEK

İçinde: Vaaz

15.03.2022

Bugün 13 Mart 2022. Bugün Markos 10:32-34 ve 46-52 bölümlerindeki bu iki pasaja bakacağız. Markos 10. bölüme geldiğimizde, İsa öğrencileri ve takipçileri ile kalabalık bir grup halinde, Yeruşalim’e doğru gidiyordu. Çevresinde yine kalabalıklar toplanmış, İsa her zamanki gibi onlara öğretiyordu. Bu yolculuk O’nun son yolculuğuydu. İsa öğrencilerine ve takipçilerine Boşanma ile ilgili (1-12), Çocuklarla ilgili, Tanrı’nın Egemenliği ile ilgili (13-16), dünyaya değer verenlerle ilgili (17-31) öğretmeye devam ediyordu. Bu yolculuğun devamında neler olup bittiğini öğrenmek için, Tanrı sözünü okuyalım, ama öncesinde dua edelim.

Devamı

Kül Çarşambası

İçinde: Vaaz

02.03.2022

Bu gün 2 Mart 2022 Çarşamba. Biz Hristiyanlar için önemli bir gündür. Bu gün Lent (Alçalış) döneminin başlangıcı, ilk günüdür. Biz Hristiyanlar için çok önemli olan bu Lent Döneminin ilk gününe, Kül Çarşambası adı verilir. Kül Çarşambası ile başlayan Lent Dönemi, Paskalya ya (Diriliş Bayramı) kadar olan 46 günlük süreyi kapsar. Paskalya’dan önceki ilk Pazar olan; Palmiye Pazarı (Karşılama Pazarı) da, Lent Döneminin içindedir. Lent Dönemi, İsa Mesih’in çölde kırk gün, denenmesini, İsa Mesih’in kırk gün boyunca oruç tuttuğu ve şeytanın O’nu ayartmaya çalıştığı dönemi temsil eder.

Devamı

Bağcı Benzetmesi

İçinde: Vaaz

22.02.2022

1 Bu gün 20 Şubat 2002. Bugün Matta 20:1-16 ayetlere, Bağcı benzetmesine bakacağız. Birlikte Tanrı sözünü okumadan önce, bağlam olarak bir önceki bölüme, Matta 19. bölüme kısaca bakalım. Matta 19. bölümünde bir adam, İsa Mesih’in yanına geldi ve O’na “sonsuz yaşama kavuşmak için nasıl bir iyilik yapmalıyım?”2 Diye sordu. İsa: “Bana neden iyilik hakkında soruyorsun? İyi Olan yalnız biri var, sonsuz yaşamı istiyorsan O’nun, O iyi olanın buyruklarını yerine getir ve dünyasal hazineler değil, göklerde hazinen olsun her şeyini sat ve sonra gel Beni İzle”3 dedi!

Devamı

Dua Etmek

İçinde: Vaaz

07.02.2022

1 Merhaba kardeşler. Kutsal Kitap’ta pek çok yerde duadan bahsediliyor. Pek çok yerde dua etmekten, dua etmenin öneminden, dua etmemiz gerektiğinden bahsediyor Tanrı. Peki dua nedir? Bir hristiyan için dua ne demektir? Nasıl dua edilir? Ölçüsü veya belli bir şekli var mıdır? Bu tip sorulara bakalım beraber ve bu önemli kavram üzerine düşünelim istiyorum. Dua, en temel tanımı ile Tanrı ile konuşmaktır. Tanrımız, her durumda her şekilde kendisine yönelmemizi, her sıkıntımızı, her isteğimizi, günahımızı O’na söylememizi ister.

Devamı